Våra mottagningar

Våra medarbetare & mottagningar
Dessa mottagningar och medarbetare tar endast emot remisser från primårvården. Privatpatienter och företag kontakta Anette Sjödin på tel 0707 609 919 eller maila till info@kognitivateamet.com

​Kognitiva Teamet Primärvårds behandlare har gedigen KBT – Kognitiv Beteendeterpatisk utbildning godkänd av antingen SFKBT, Svenska föreningen för KBT -Kognitivbeteendeinriktade terapier eller BTF, Beteendeterapeutiska föreingen.

​De som inte är legitimerade KBT psykoterapeuter arbetar under handledning av handledare som är utbildade i att handleda i kognitiv beteendeterapi.

​Våra behandlare har gedigen erfarenhet av KBT och psykoterapeutisk arbete både från primärvård och barn- & ungdom samt vuxenpsykiatri.


Huvudkontor: Sandsborgsvägen 50, 122 33 Enskede


VD Anette Sjödin
beteendevetare/ Leg. Psykoterapeut KBT/Handledare/DIH
Email: anette.sjodin@kognitivateamet.com
Tel: 070-760 99 19


Verksamhetsansvarig Ludvig Landau
Email: ludvig.landau@kognitivateamet.com
Tel: 070-308 66 88


Kungsholmen


Mottagning: St Eriksgatan 33, Kungsholmen

Christine Hall
Leg. Psykoterapeut /leg. Arbetsterapeut
Email: christine.hall@kognitivateamet.com
Tel: 076-040 62 57


Myrna Thorgren
Leg. Psykoterapeut
Email: myrna@kognitivateamet.com
Tel: 070-978 08 98


Lillemor Johansson
Socionom/ Kognitiv Beteende Terapeut/ pågående utbildning steg 2 psykoterapeutprogram KBT
Email: lillemor.johansson@kognitivateamet.com
Tel: 070-810 55 68

 


Östermalm


Mottagning: Engelbrektsgatan 19, Östermalm

Ludvig Landau
Verksamhetsansvarig, Leg. psykolog KBT
Email: ludvig.landau@kognitivateamet.com
Tel: 070-308 66 88


Tina Gottberg
Leg. psykolog
Email: tina.gottberg@kognitivateamet.com
Tel: 073-984 04 73


Carina Wildig
Leg.Psykolog, KBT
Andra språk: engelska
E-mail: carina.wildig@kognitivateamet.com
tel: 076-160 63 57


Maria Krull
Beteendevetare / KBT-terapeut
Andra språk: engelska, norska, danska
Kvällstider enbart, från 17.30
E-mail: maria.krull@kognitivateamet.com
tel: 0701-480 483


Mottagning: Kommendörsgatan 16, Östermalm

Anna Fritz
Leg. Psykoterapeut KBT
Andra språk: engelska
E-mail: anna.fritz@kognitivateamet.com
tel: 070-792 05 75


Maryam Borumand
Leg. Psykoterapeut KBT/medicine magister i psykoterapi
Andra språk: persiska
E-mail: maryam.borumand@kognitivateamet.com
tel: 070-481 60 34


Åsa Svensson
Leg. Psykoterapeut KBT
E-mail: asa.svensson@kognitivateamet.com
tel: 073-072 36 76


Mottagning: Artillerigatan 28

Helena Ödling
Leg sjukgymnast/ KBT steg 1
E-mail: helena.odling@kognitivateamet.com
tel:0707-306575


Mottagning: Grev Turegatan 9A, (inne i Sturegallerian bredvid restaurang Tures), Östermalm

Morie Lindström
Leg. Psykolog KBT
E-mail: morie@kognitivateamet.com
tel: 070-893 27 70


Mottagning: Nybrogatan 34

Catharina Busck
KBT-terapeut/fil kand psykologi, pågående psykoterapeutprogram KBT
E-mail: catharina.busck@kognitivateamet.com
tel: 070-497 31 93


​Mona von Bahr
KBT terapeut/fil kand psykologi /Leg tandhygienist/
E-mail: mona@kognitivateamet.com
tel: 070-932 09 11


Mottagning Karlavägen 11

Helena Frisk
Leg. Psykolog/leg psykoterapeut KBT
E-mail: helena.frisk@kognitivateamet.com
Tel: 073-720 27 12


Mottagning: Gyllenstiernsgatan 17

Maja Schultz
Psykoterapeut KBT, hälsopedagog
Email: maja.schultz@kognitivateamet.com
Tel: 073 – 687 20 64


Södermalm


Mottagning: Bastugatan 14B

Adriano C. Marino
Leg. Psykoterapeut/ Beteendevetare/ Mag. Psykologi/ Mag. Medicin/ Dipl. Mindfulnessinstruktör
Email: adriano.marino@kognitivateamet.com
Tel: 070 865 06 96


Mottagning: Högbergsgatan 93

Anders Röjeståhl
Leg. Psykolog, psykodynamisk med KBT komptens
Andra språk: engelska
E-mail: anders.rojestal@kognitivateamet.com
Tel: 076-709 74 87


Mottagning: Katarina Bangata 56

Nina Svedberg
Leg. Psykoterapeut KBT /Leg. Psykiatrisjuksköterska
Email: mailto:nina.svedberg@kognitivateamet.com

Tel:


Mottagning: Magnus Ladulåsgatan 33

Ann-Christine Lantz
KBT-terapeut/ Leg. Psykiatrisjuksköterska
Email: ann-christine.lantz@kognitivateamet.com
Tel: 072-544 99 09


Mottagning: Tjärhovsgatan 14, Södermalm

Rikard Lidén
Leg. Psykoterapeut KBT/socionom/familjeterapeut
Email: rikard.liden@kognitivateamet.com
Tel: 070-322 80 20


Mottagning: Tjärhovsgatan 32, 2 tr

Inger Holte
Leg. Psykoterapeut KBT/socionom
Email: inger.holte@kognitivateamet.com
Tel: 070-578 75 50


Katarina Söderlund
Leg. Psykoterapeut KBT/socionom
Email: katarina.soderlund@kognitivateamet.com
Tel: 070-396 55 99


Mottagning: Ölandsgatan 46, Södermalm

Maria Berg
Leg. Psykoterapeut KBT/socionom
Email: maria.berg@kognitivateamet.com
Tel: 070-482 51 10


Eva Goliats
Leg psykoterapeut KBT/socionom
Email: eva.goliats@kognitivateamet.com
Tel: 070-482 54 50



Kai Cravelin
Leg. Psykoterapeut KBT
Email: kai.cravelin@kognitivateamet.com
Tel: 070-278 19 10

 


Mottagning: Långholmsgatan 20, Södermalm

Danielle Gyllenpalm
Socionom/KBT-terapeut
Email: danielle@kognitivateamet.com
Tel: 070-495 52 64


Veronika Ryd
Beteendevetare/ KBT-terapeut
Email: veronika.ryd@kognitivateamet.com
Tel: 070-206 04 47


Annelie Nilsson
Leg. Psykoterapeut, Leg. Sjukgymnast
Email:  annelie.nilsson@kognitivateamet.com
Tel: 070-525 17 67


Mottagning: St Paulsgatan 33 B, Södermalm

Hillevi Gestré
Leg. psykoterapeut/ socionom
Email: hillevi.gestre@kognitivateamet.com
Tel:  070-567 96 08​

Mottagning: Klippgatan 11, Södermalm

Kajsa Kanrell
KBT-terapeut/ Familjeterapeut
Email: kajsa.kanrell@kognitivateamet.com
Tel:  ​070- 719 26 29


Mottagning: Folkungagatan 79

Paula Kaplan
Leg. Psykolog, psykodynamisk inriktning

Email: paula.kaplan@kognitivateamet.com
Tel:076-259 54 72

MottagningHornsgatan 15

Kerstin Borén
Leg. Psykoterapeut KBT
Email: kerstin.boren@kognitivateamet.com
Tel: 076-006 81 61

Mottagning: Lehusens gränd 2, nb
Sofia Asplund
Leg. Psykolog KBT inriktning
Email: sofia.asplund@kognitivateamet.com
Tel: 


Vasastan


Mottagning: Tegnérgatan 15

Kajsa Rönnqvist
Leg. Psykolog KBT

Email: kajsa.ronnqvist@kognitivateamet.com
Tel: 076-946 09 06


Mottagning: Sabbatsbergsvägen 8, VallentinHuset, Vasastan

Helena Grossi
Leg psykoterapeut KBT

Email:helena.grossi@kognitivateamet.com
Tel:  070-714 62 70

Tove Törnros
Leg. Psykoterapeut /leg sjuksköterska
tove.tornros@kognitivateamet.com
Tel:  070-733 53 30


Mottagning: Kungsstensgatan 59

Deirdre Parr
Leg. Psykoterapeut, KBT/magister i psykologi
medicine magister i psykoterapi

Email: deirdre@kognitivateamet.com
Tel:  073-268 75 15
språk utöver svenska: engelska​​


Mottagning: Eastmanvägen 35, Vasastan

evadavenEva Davén
Leg. Psykoterapeut KBT/socionom

Email: eva.daven@kognitivateamet.com
Tel: 073-679 57 49


Marit Beijar Olander
Leg. Psykoterapeut KBT/socionom

Email: marit.olander@kognitivateamet.com
Tel: 070-2925343


Mottagning: Luntmakargatan 96

Siri Lundmark
Leg. Psykoterapeut KBT/socionom
Andra språk: engelska
Email: siri.lundmark@kognitivateamet.com
Tel: 070-248 21 23


Mottagning: Vegagatan 8 ( Odenplan)

Jonas Carlberg
KBT steg 1 /ACT-terapeut

Email: mailto:jonas.carlberg@kognitivateamet.com
Tel: 0707-56 45 02


City och Gamla Stan


Mottagning: Jakobs Torg, City

Ewa Harris
Leg psykolog/leg psykoterapeut psykodynamisk med
KBT kompetensAndra språk: polska
Email: ewa.harris@kognitivateamet.com
Tel: 073-647 02 24


Mottagning Kungsgatan 84, 2 tr City

Susan Fuchs
pågående psykoterapiprogram KBT, beteendevetare fil kand
Email: susan.fuchs@kognitivateamet.com
Tel: 073-600 18 06


Mottagning: Norr Mälarstrand 12

Vivi-Anne Blomgren
Grundutbildad terapeut KBT/Leg spec.psykiatrisjuksköterska
Email: vivianne.blomgren@kognitivateamet.com
Tel:  076-850 0732​


Mottagning: Svartmangatan 24, Gamla Stan

Anna Belin Årjes
Leg naprapat/KBT-terapeut steg 1
Email: anna.belin@kogntiviateamet.com
Tel: 070-788 29 97

Mottagning: Stortorget 3, Gamla Stan

Sara Lee
Kognitiv Beteende Terapeut, pågående utbildning steg 2 psykoterapeutprogram KBT, Fil kand beteendevetenskap
Email: sara.lee@kogntiviateamet.com
Tel: 070-915 82 28